Chcesz, aby Twoje zdjęcia stały się ładniejsze i ciekawsze podczas fotografowania małych, rudych mieszkańców okolicznych parków miejskich? Zdradzę Ci 10 wskazówek, jak stać się lepszym Zaklinaczem Wiewiórek.
Jak fotografować wiewiórki lub inne zwierzęta w parku?
1. Spróbuj podejść jak najbliżej – zdjęcia wykonane z dużej odległości mogą być nieczytelne i nudne. Kiedy pragniesz sfotografować hasającego rudzielca po trawie przypuszczam, że zależy Ci, aby jak najlepiej odwzorować jego sylwetkę na zdjęciu….dlatego nie bój się! Spróbuj podkraść się do żerującego zwierzaka jak najbliżej.
2. Skradaj się bezszelestnie – wiewiórki dobrze znają ludzi. Lecz pomimo przyzwyczajenia do wyglądu homo sapiens, nadal pozostają zwierzętami półdzikimi. Podczas podchodzenia, spróbuj ciszej stawiać kroki i zakraść się wpierw od strony, z której wiewiórka Cię nie widzi. Po chwili prawdopodobnie Ruda odwróci się, a Ty będziesz miał szansę ustrzelić lepsze ujęcie.
3. Spróbuj dać orzecha – dla większości osób początkujących w fotografii, wręczenie przysmaku wiewiórce będzie bardzo pomocne. Łakome rudzielce bardzo chętnie przyjmują smaczne prezenty od przechodni, które albo od razu pałaszują albo zakopują w ziemi na zapas. Jeśli wiewiórka zacznie jeść wręczony przez Ciebie podarunek, przez najbliższe 2 min będzie w “wiewiórkowym transie”. ? Dzięki temu Ty będziesz miał okazję podejść do niej jeszcze bliżej i ustawić się do idealnego kadru.
4. Spróbuj zejść jak najniżej – zdjęcia wykonane “z góry” są ok… ale lepszym pomysłem będzie sfotografowanie wiewiórki w naturalnym punkcie widzenia, czyli na wprost. Zamiast stać nad zwierzakiem, spróbuj przykucnąć lub położyć się na trawie. Wiem, że wielokrotne kucanie i wstawanie jest męczące, ale pomyśl, że podczas takiego fotografowania nie tylko ćwiczysz kadrowanie, ale też mięśnie pośladków i ud.
5. Bądź “en face” – w zależności od pomysłu i inwencji twórczej, zdjęcia profilu (lub lekko pod kątem) wiewiórki są w porządku. Ja zachęcam Cię, abyś spróbował podnosić swoje umiejętności i starał się być naprzeciwko pyszczka fotografowanego rudzielca. ? Pamiętaj, nic tak nie chwyta za serce niż patrzące się słodkie oczka zwierzaka do widza.
6. Jeśli Ruda boi się, odpuść – większość wiewiórek jest przyzwyczajona do notorycznego podchodzenia ludzi w ich stronę. Części z nich może jednak być nieufna co do Twojej osoby. Jeśli rudzielec przestraszy się, wskoczy na drzewo i zacznie charakterystycznie “szczekać” – wycofaj się. Nie ma potrzeby, abyś niepokoił oraz stresował zwierzaka, tylko ze względu na swoje zdjęcie.
7. Zwracaj uwagę na światło – nieważne czy fotografujesz dla siebie, amatorsko czy profesjonalnie… Każda osoba robiąca zdjęcie powinna zwracać uwagę na poprawne naświetlenie ujęcia. Jeśli po pierwszej próbie zauważysz, że Twoja fotka jest lekko ciemna – podnieść ekspozycję w aparacie bądź telefonie. Nie bój się bawić się suwakami -/+. Moim zdaniem dobrym odruchem jest lekkie podniesienie ekspozycji na +, niż wykonać mało kontrastowe, niedoświetlone ujęcie.
8. ? Bądź obserwatorem – zanim zaczniesz podkradać się do wiewiórki, spróbuj ją poobserwować – jej ruchy, zamierzenia oraz wykonywane czynności. Może uda Ci się przewidzieć, że wkrótce będzie ona przeskakiwać z drzewa na drzewo, zacznie się na nie wspinać lub będzie piła wodę z pobliskiego stawu. Jeśli nie dasz rady podejść bliżej, wykorzystaj pobliskie otoczenie do sfotografowania wiewiórki w ciekawym, niestandardowym kadrze – może przez liście lub zachęć ją orzechem, aby podeszła przed Twój obiektyw. Postaraj się też umieścić ją w innym punkcie kadru niż centralny…. Baw się! Bądź twórczy, przewidywalny i pomysłowy.
9. Manualny tryb ostrzenia – abyś miał pewność, że zwierzak będzie ostry w tym miejscu co chcesz zachęcam Cię, abyś przestawił na obiektywie tryb z AF na M – ostrząc ręcznie. Każdy z nas fotografuje tym, co posiada. Nie każdy autofocus w aparacie jest szybki i precyzyjny. Dlatego musisz poznać wady swojego sprzętu i sprawdzić, czy manualne ustawienie ostrości nie będzie przypadkiem lepsze i dokładniejsze. Oczywiście nauka używania trybu manualnego będzie dłuższa i przez chwilę frustrująca, ale uwierz mi po wielokrotnych próbach i spacerach po parku, będziesz w tym coraz lepszy.
10. Trening czyni mistrza – wspaniałe ujęcia raczej nie wychodzą za pierwszym razem, dlatego ważne jest abyś szybko się nie zniechęcał. Im więcej tworzysz zdjęć, tym stajesz się coraz lepszy, przebieglejszy i szybszy. Gdy masz wolne popołudnie – idź do parku. Samotnie spaceruj w nim ponad godzinę. Rozglądaj się wokół i obserwuj, jak zachowuje się natura. Pamiętaj, że doskonałe rezultaty możesz osiągnąć wtedy, kiedy poświęcisz się jednemu tematowi na bardzo długi czas. W fotografii przyrodniczej warto poznać zachowania, emocje i tryb życia zwierząt. Spaceruj, eksperymentuj i ciągle próbuj. ☝️ Tylko w taki sposób możesz zostać fantastycznym Zaklinaczem Wiewiórek.