Mieszkańcy małego lasu – Łazienki Królewskie

Portrety zwierząt Łazienek Królewskich

Zwierzęta Łazienki Królewskie Warszawa

Od 2018 roku prowadzę autorski projekt fotograficzny pt. “MIESZKAŃCY MAŁEGO LASU”. Przedstawia on portrety mieszkańców Warszawskiego Ogrodu Pałacowego – Łazienki Królewskie.

Celem tego projektu jest odkrycie na nowo dobrze znanych nam zwierząt, dostrzeżenie jak wiele pięknych i licznych gatunków zamieszkuje centrum miasta oraz zaprezentowanie ich w sytuacji, której nie dostrzegamy na co dzień.

Mało kto pamięta, że największym zagrożeniem są dla fauny postępujące zmiany w siedliskach naturalnych. To właśnie przez Nas – przez działania człowieka – z roku na rok liczba zwierząt żyjących w mieście drastycznie spada. Zajmujemy dzikie tereny pod zabudowę, drogi, przemysł, likwidujemy jeziorka, stawy, osuszamy mokradła. Zajmujemy tereny rolnicze, likwidujemy lęgowiska przy ocieplaniu budynków, przydrożne aleje drzew oraz coraz bardziej zanieczyszczamy środowisko.  Jeśli człowiek nie zmieni swojego egocentrycznego zachowania, w ciągu zaledwie kilku lat niektóre gatunki zwierząt staną się skrajnie zagrożone, a wtedy wróbla, jeża czy żabę będziemy mogli oglądać tylko w ogrodach zoologicznych.

Niewielu z Nas zachwyca się fotografami: wron, kaczek czy gołębi. Poprzez swoje portrety zwierząt, pragnę zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy (i innych miast) na pogłębiający się problem ekologiczny, skłonić do przemyśleń i działań oraz do poszanowania każdego gatunku, który jest istotny w kręgu życia.

Fotografowane zwierzęta staram się pokazać z jak najbliższej perspektywy. Pośród miejskiej, parkowej scenerii zapraszam mieszkańców Łazienek Królewskich do mojego “magicznego studia”. Na minimalistycznym, kameralnym i naturalnym tle uwieczniam niezwykłość oraz potęgę każdego gatunku. Wszystkie zwierzęta fotografuję z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Wykorzystuje kadr i perspektywę tak, aby kaczka była tak samo wielka jak lis, gdzie stanowi równie ważną rolę w przyrodzie.

Prowadzenie projektu MIESZKAŃCY MAŁEGO LASU jest dla mnie sposobem nie tylko na doskonalenie swojego warsztatu fotograficznego, lecz także do poznawania świata zwierząt oraz ich roli w przyrodzie. Swoimi zdjęciami pragnę zachęcić wszystkich odwiedzających stołeczny park, aby potraktowali to miejsce nie tylko jako piękne miejsce do długich spacerów, ale też jako kolejny sposób dbania o zwierzęta żyjące w mieście oraz do wychowywania swoich dzieci w zgodzie z naturą. Podczas rodzinnej przechadzki zamiast karmienia kaczek czy łabędzi chlebem, warto dać im warzywa lub nasiona. Wiewiórkom wręczać marchewki albo jabłka zamiast tłustych orzechów – w zbyt dużej ilości niezdrowych dla ich życia.  Warto zapoznać się rolą, zachowaniami i potrzebami “naszych miejskich braci”, abyśmy w przyszłości z pasją również mogli je oglądać.

Nazwa projektu MIESZKAŃCY MAŁEGO LASU wzięła się od dużej liczebności drzew na terenie niewielkiego parku w centrum miasta.