fbpx

Bilet roczny – Warszawa ZOO

Fotografia ZOO - zobacz niezwykłe portrety zwierząt

Zwierzęta ZOO Warszawa

Od 2016 roku prowadzę autorski projekt fotograficzny pt. “BILET ROCZNY”. Przedstawia on portrety mieszkańców Warszawskiego ZOO. Celem tego projektu jest odczarowanie obrazu zwierząt  trzymanych w  niewoli, prezentacji ich w sytuacji, której nie dostrzegamy na co dzień, odkrycie na nowo dobrze znanych nam gatunków zwierząt oraz inspirowanie ludzi do ratowania rodzimych, zagrożonych gatunków zanim będzie za późno.

Mało kto pamięta, że misją ogrodów zoologicznych oprócz edukacji jest również ochrona gatunków przed ich całkowitym wyginięciem. To właśnie przez Nas – przez działania człowieka – z roku na rok liczba zwierząt żyjących na wolności drastycznie spada. Ocieplanie klimatu, zanieczyszczanie środowiska, regulacja rzek, urbanizacja, rolnictwo, przemysł,  kłusownictwo, a także nasza obojętność przyczyniają się do zagłady środowiska naturalnego “naszych zwierzęcych braci”. Jeśli człowiek nie zmieni swojego egocentrycznego zachowania, w ciągu zaledwie kilku lat niektóre gatunki zwierząt staną się skrajnie zagrożone, a wtedy słonia, tygrysa czy goryla będziemy mogli oglądać tylko w rezerwatach lub ogrodach zoologicznych.

Moją misją jest zwrócenie uwagi na pogłębiający się problem. Swoimi prostymi, a zarazem oryginalnymi portretami zwierząt, pragnę zachęcić społeczność do głębokich przemyśleń i działań.

Fotografowane zwierzęta staram się pokazać z jak najbliższej perspektywy. Pośród niewielkiego, zamkniętego terenu oraz sztucznej zabudowy zapraszam mieszkańców ZOO do mojego “magicznego studia”. Na minimalistycznym, kameralnym i naturalnym tle uwieczniam niezwykłość oraz potęgę każdego gatunku. Wszystkie zwierzęta fotografuję z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Wykorzystuje kadr i perspektywę tak, aby surykatka była tak samo wielka jak słoń, gdzie stanowi równie ważną rolę w kręgu życia.

Prowadzenie projektu BILET ROCZNY jest dla mnie sposobem nie tylko na doskonalenie swojego warsztatu fotograficznego, lecz także do poznawania świata zwierząt oraz ich roli w przyrodzie.  Swoimi zdjęciami pragnę zachęcić wszystkich odwiedzających zoo, aby potraktowali to miejsce jako kolejny sposób wychowywania swoich dzieci w zgodzie z naturą oraz zdobywania wiedzy dla samego siebie. Podczas rodzinnej przechadzki warto zakupić przewodnik zamiast dużego loda z polewą czekoladową. Zapoznać się rolą, zachowaniami, historią oraz liczebnością pozostałych zwierząt na wolności. Swoim zdjęciami pragnę zainspirować wszystkie rodziny, aby po odwiedzeniu ogrodu zoologicznego  wpłacili symboliczną kwotę na rzecz ochrony narażonych wymarciem gatunków w Polsce.

Nazwa projektu BILET ROCZNY wzięła się od nazwy rocznego biletu wstępu do ZOO. Pragnę nią zachęcić wszystkich odwiedzających do poszerzenia swojej wiedzy o zwierzętach  nie tylko okresie letnim, ale o każdej porze roku.

Po jakimś czasie projekt został rozszerzony o inne ogrody zoologiczne w Polsce.