Fotografia ZOO
Fotografia ZOO - zobacz niezwykłe portrety zwierzątCzym jest “BILET ROCZNY”
Od 2016 roku prowadzę autorski projekt fotograficzny pt. “BILET ROCZNY”, w którym przedstawiam portrety mieszkańców Zoo. Nazwa projektu wzięła się od rocznego biletu wstępu i ma zachęcać do wizyt w ogrodzie nie tylko u szczytu sezonu, ale także jesienią i zimą, kiedy pawilony i aleje są mniej tłoczne, a zwierzęta które widzimy są bardziej zrelaksowane i możemy poznać je od nieco innej strony.
Moim celem jest pokazanie prawdziwej twarzy zoo i jego mieszkańców, która często umyka nam, kiedy myślimy o ogrodach zoologicznych. Swoimi działaniami pragnę też zwrócić uwagę na działalność ogrodów na rzecz przetrwania i ochrony gatunków, zwiększać wrażliwość społeczną i świadomość ekologiczną.
Po co powstał projekt
Odwiedzając zoo często zapominamy, że jego nadrzędną rolą nie jest zapewnianie rozrywki, ale przede wszystkim edukacja przyrodnicza, uwrażliwienie społeczeństwa oraz ochrona gatunków przed ich całkowitym wyginięciem. Przytłoczeni codziennymi sprawami często pomijamy te kwestie i machamy na nie ręką.
Nagły rozwój przemysłu i urbanizacja zaburzyły naturalną równowagę, dzięki której przez tysiące lat dzieliliśmy wspólnie planetę, czerpiąc z niej ręka w łapę. Dzieliliśmy się miejscem i zasobami potrzebnymi, żeby przetrwać. W poprzednim stuleciu, przetrwanie nam nie wystarczyło. Zapragnęliśmy mieć więcej i więcej. Wtedy rozpoczęliśmy nierówną walkę, w której zwierzęta nie mają z nami szans. Spychamy je coraz dalej poza ich naturalne siedliska, zatruwamy wodę, której potrzebują do życia i równamy z ziemią ich siedliska. Liczba dziko żyjących gatunków spada drastycznie z każdym rokiem. Coraz więcej z nich możemy oglądać wyłącznie w ogrodach zoologicznych lub strzeżonych rezerwatach. Nasi mniejsi bracia nie mogą mówić w swoim imieniu, dlatego to my musimy być ich głosem.
Jako fotograf zoo, oddaję im głos swoimi pracami.
Dlaczego portrety
W swoich pracach zdecydowałam się wykorzystać formę portretu. Dzięki temu każdy oglądający może spojrzeć w oczy, a tym samym w duszę, zwierzęcia, które podziwia. W ten sposób chcę pokazać, że każde z fotografowanych przeze mnie stworzeń jest równie ważne w łańcuchu przyrody. Dzięki portretowemu zbliżeniu, każde zwierzę, czy to surykatka czy słoń, zajmuje w kadrze tyle samo miejsca. Zajmują tyle samo przestrzeni, bo są tak samo istotne dla kręgu życia, którego są nierozerwalną częścią. Każde, nawet najmniejsze stworzenie, jest niezbędne, do zachowania naturalnej równowagi w przyrodzie.
Trudna sztuka fotografii w zoo
Wszystkie zdjęcia wykonuję zza ogrodzenia, jak każdy odwiedzający. Nie wchodzę na wybieg i nie naruszam spokoju jego mieszkańców. Tło, które widzisz na fotografiach to fragment ich życiowej przestrzeni. Nic tutaj nie jest ustawiane czy planowane. Fotografia zoo jest często pomijaną sztuką, bo choć z pozoru wydaje się łatwa, to ograniczenia jakie nakłada otoczenie i brak przestrzeni często stanowią dla fotografa niemałe wyzwanie.
Zoo to więcej niż “kolekcja”
Fotografując mieszkańców zoo pokazuję ich jako jedną rodzinę, bo tak właśnie wygląda ich życie. Każde z nich ma swoje imię i wyjątkowy charakter. Zwierzęta mieszkające po sąsiedzku doskonale się znają i potrafią pozdrowić swojego sąsiada, przywiązują się do swoich opiekunów i mają swój plan dnia.
Jak możesz pomóc?
Przede wszystkim nie bądź obojętny. Rozmawiaj ze znajomymi, odwiedź ogród zoologiczny z rodziną lub przyjaciółmi, rozmawiaj na temat ochrony gatunkowej z dziećmi i wspieraj inicjatywy ekologiczne.
Jeśli jesteś częścią firmy, dla której troska o dobro zwierząt jest ważna, lub pracujesz w ogrodzie zoologicznym i chcesz wesprzeć mój projekt, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo – 739428977